Po co ćwiczyć w ciąży?

Aktywność fizyczna wydaje się nieodłącznym elementem naszego życia. Wiele kobiet jednak rezygnuje z niej w trakcie ciąży bez wyraźnego powodu. Czy ruch w ciąży jest niebezpieczny? Co tak właściwie nam daję i jakie powinien przynosić efekty? Tym się dziś zajmiemy.

Treningi podczas ciąży nie tylko mogą być bezpieczne, ale są potrzebne. Jednak nie każdy rodzaj ruchu jest wskazany. Aktywność fizyczną w tym szczególnym okresie powinnaś dostosować do swoich możliwości oraz potrzeb. Wykonując ćwiczenie powinnaś czuć się pewnie i bezpiecznie. Jeśli jakiś ruch wzbudza Twoje wątpliwości zapytaj trenera/instruktora czy powinnaś go robić, a jeśli tak to dlaczego i co sprawia Ci problem.

Trener powinien rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości. Kładź duży nacisk na technikę. W ciąży nie liczy się ciężar, maksymalna liczba powtórzeń ani rekordowy czas w jakim zrobisz ćwiczenie. W ciąży skup się na perfekcji ruchu. Nawet jeśli ruch wykonasz perfekcyjnie tylko osiem razy.

Ćwiczenia dla mam

Cel ćwiczeń w ciąży jest inny niż do tej pory mógł być. Większość „normalnych” treningów ma na celu zbudować/wyrzeźbić sylwetkę, spalić tkankę tłuszczową lub po prostu wpływać korzystnie na nasze zdrowie. Oczywiście, ruch pomaga nam w kontrolowaniu wagi, ale w czasie ciąży nie o to chodzi. W czasie gdy Twój stan jest odmienny trening, jak i jego cele również są odmienne.

Możemy w dużym skrócie wyróżnić 3 podstawowe:

  1. Przygotowanie ciała do zmiany środka ciężkości i wagi - To ile przytyjesz jest bardzo indywidualne i zależne od wielu czynników (głównie diety). Niezmiennym faktem jest jednak to, że twój środek ciężkości przesuwa się do przodu wraz z rosnącym brzuchem. Konsekwencją tego jest zmiana napięcia mięśniowego w pewnych strefach Twojego ciała (głównie tyczy się to mięśni grzbietu) By zapobiec lub złagodzić ewentualne dolegliwości bólowe należy odpowiednio je wzmacniać ćwiczeniami ale i rozciągać zwłaszcza w końcowym etapie ciąży. Oczywiście zachowując ciało cały czas w ruchu jest nam łatwiej się poruszać w życiu codziennym zwłaszcza gdy brzuszek jest dość spory. Czy chodząc na spacery, czy wchodząc po schodach, czy to podczas obowiązków domowych. Ćwicząc w odpowiedni sposób łatwiej będzie Ci na co dzień.
  2. Przygotować Cię do porodu – Jeśli będziesz rodziła fizjologicznie lepiej się do tego przygotować. Poród jest porównywalny z wysiłkiem jakim jest przebiegnięcie maratonu. Nikt nie biegnie maratonu bez wcześniejszego przygotowania. Jeśli natomiast taki nieprzygotowany maratończyk nie ma wyboru i biegnie bez przygotowania, prędzej czy później i tak dobiegnie. Jednak zajmie mu to więcej czasu i będzie bardziej wycieńczony. Podobnie jest z porodem. Bardzo rzadko kobieta, która „przeleżała” dziewięć miesięcy rodzi szybko. Zwykle poród takiej Pani trwa dłużej co dodatkowo wymęcza kobietę. Co w przypadku gdy poród odbył się przez cięcie cesarskie? W takiej sytuacji też lepiej wypadają Panie które były aktywne podczas ciąży i to z kilku powodów. Przyszła mama, która się ruszała ma mniej tkanki tłuszczowej i lepszy tonus mięśniowy. Te dwa pozornie niewinne czynniki wpływają istotnie na szybkość gojenia się rany po cięciu cesarskim. To z kolei przekłada się na samopoczucie i zdolność do normalnego funkcjonowania świeżo upieczonej mamy.
  3. Przygotowanie do etapu poporodowego – Ponownie lecz tym razem dzieje się to nagle, zmienia się Twój środek ciężkości. Towarzyszyć temu może rozchwianie, chwilowa utrata równowagi oraz bóle kręgosłupa zwłaszcza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Treningi w czasie ciąży mają za zadanie uchronić Cię przed tymi dolegliwościami. Lepsze samopoczucie i szybszy powrót do stanu sprzed ciąży, to również zasługa odpowiednio dobranym ćwiczeniom w czasie ciąży. Mięśnie, które nie sflaczały lecz ich tonus mięśniowy podczas ciąży był odpowiednio zachowany, łatwiej odzyskują prawidłowe napięcie. Szybkie odzyskanie formy jest ważne nie tylko z punktu estetycznego, ale też masz teraz maluszka, który wymaga wiele opieki i uwagi. Dużo łatwiej będzie Ci się nim zajmować gdy będziesz czuła się dobrze i lekko.

Treningi w czasie ciąży mogą wykonywać kobiety z prawidłowo rozwijającą się ciążą. Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem czy nie widzi przeciwwskazań do ruchu. Lekarz ginekolog w 90% przypadków wyrazi zgodę na ćwiczenia.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Najlepsza godzina na trening? Kiedy trenować? Massy Arias: fitness receptą na depresję Sekrety skutecznego treningu według trenerów gwiazd Nie możesz nabrać masy mięśniowej? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów Ten trening na pewno cię zmęczy! I spali mnóstwo kalorii Ćwiczenia dla kobiet po 40. roku życia Aerobiczna szóstka Weidera Najdziwniejsze siłownie świata - Limelight, Gidropark, Pink Iron 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu 3 ćwiczenia na brzuch, które dają szybkie rezultaty. Zastosuj ten plan w domu. Wystarczy 10-15 minut Przysiady – prawidłowe wykonanie 4 najlepsze sporty dla kobiet Tabata dla początkujących NIE ISTNIEJE Najgorsze ćwiczenia na brzuch Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Ewa Chodakowska – trenerka wszystkich Polek Najlepsze dyscypliny sportu dla każdego znaku zodiaku Co to jest burpees? Magnez a mięśnie Jak prawidłowo zrobić plank? Ćwiczenia na zgrabne pośladki Błędy, jakie najczęściej popełniamy podczas biegania Domowe sposoby na zakwasy - prysznic, dieta, masaż

Popularne w tym tygodniu:

Na obrazku jest 6 zwierząt. To, które zobaczysz jako pierwsze, zdradza twoje cechy Najlepsza godzina na trening? Kiedy trenować? Ćwiczenia na płaski brzuch. Wystarczą 4 minuty dziennie Massy Arias: fitness receptą na depresję Jak stracić tłuszcz z ramion? To trudne, ale możliwe! Jak ćwiczyć w domu, by mieć boskie ciało? Trenuję i nie chudnę! W czym problem? Trening na lepszą kondycję i spalenie tkanki tłuszczowej Rozciąganie (stretching) kiedy tak naprawdę ma sens?