Po co ćwiczyć w ciąży?

Aktywność fizyczna wydaje się nieodłącznym elementem naszego życia. Wiele kobiet jednak rezygnuje z niej w trakcie ciąży bez wyraźnego powodu. Czy ruch w ciąży jest niebezpieczny? Co tak właściwie nam daję i jakie powinien przynosić efekty? Tym się dziś zajmiemy.

Treningi podczas ciąży nie tylko mogą być bezpieczne, ale są potrzebne. Jednak nie każdy rodzaj ruchu jest wskazany. Aktywność fizyczną w tym szczególnym okresie powinnaś dostosować do swoich możliwości oraz potrzeb. Wykonując ćwiczenie powinnaś czuć się pewnie i bezpiecznie. Jeśli jakiś ruch wzbudza Twoje wątpliwości zapytaj trenera/instruktora czy powinnaś go robić, a jeśli tak to dlaczego i co sprawia Ci problem.

Trener powinien rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości. Kładź duży nacisk na technikę. W ciąży nie liczy się ciężar, maksymalna liczba powtórzeń ani rekordowy czas w jakim zrobisz ćwiczenie. W ciąży skup się na perfekcji ruchu. Nawet jeśli ruch wykonasz perfekcyjnie tylko osiem razy.

Ćwiczenia dla mam

Cel ćwiczeń w ciąży jest inny niż do tej pory mógł być. Większość „normalnych” treningów ma na celu zbudować/wyrzeźbić sylwetkę, spalić tkankę tłuszczową lub po prostu wpływać korzystnie na nasze zdrowie. Oczywiście, ruch pomaga nam w kontrolowaniu wagi, ale w czasie ciąży nie o to chodzi. W czasie gdy Twój stan jest odmienny trening, jak i jego cele również są odmienne.

Możemy w dużym skrócie wyróżnić 3 podstawowe:

  1. Przygotowanie ciała do zmiany środka ciężkości i wagi - To ile przytyjesz jest bardzo indywidualne i zależne od wielu czynników (głównie diety). Niezmiennym faktem jest jednak to, że twój środek ciężkości przesuwa się do przodu wraz z rosnącym brzuchem. Konsekwencją tego jest zmiana napięcia mięśniowego w pewnych strefach Twojego ciała (głównie tyczy się to mięśni grzbietu) By zapobiec lub złagodzić ewentualne dolegliwości bólowe należy odpowiednio je wzmacniać ćwiczeniami ale i rozciągać zwłaszcza w końcowym etapie ciąży. Oczywiście zachowując ciało cały czas w ruchu jest nam łatwiej się poruszać w życiu codziennym zwłaszcza gdy brzuszek jest dość spory. Czy chodząc na spacery, czy wchodząc po schodach, czy to podczas obowiązków domowych. Ćwicząc w odpowiedni sposób łatwiej będzie Ci na co dzień.
  2. Przygotować Cię do porodu – Jeśli będziesz rodziła fizjologicznie lepiej się do tego przygotować. Poród jest porównywalny z wysiłkiem jakim jest przebiegnięcie maratonu. Nikt nie biegnie maratonu bez wcześniejszego przygotowania. Jeśli natomiast taki nieprzygotowany maratończyk nie ma wyboru i biegnie bez przygotowania, prędzej czy później i tak dobiegnie. Jednak zajmie mu to więcej czasu i będzie bardziej wycieńczony. Podobnie jest z porodem. Bardzo rzadko kobieta, która „przeleżała” dziewięć miesięcy rodzi szybko. Zwykle poród takiej Pani trwa dłużej co dodatkowo wymęcza kobietę. Co w przypadku gdy poród odbył się przez cięcie cesarskie? W takiej sytuacji też lepiej wypadają Panie które były aktywne podczas ciąży i to z kilku powodów. Przyszła mama, która się ruszała ma mniej tkanki tłuszczowej i lepszy tonus mięśniowy. Te dwa pozornie niewinne czynniki wpływają istotnie na szybkość gojenia się rany po cięciu cesarskim. To z kolei przekłada się na samopoczucie i zdolność do normalnego funkcjonowania świeżo upieczonej mamy.
  3. Przygotowanie do etapu poporodowego – Ponownie lecz tym razem dzieje się to nagle, zmienia się Twój środek ciężkości. Towarzyszyć temu może rozchwianie, chwilowa utrata równowagi oraz bóle kręgosłupa zwłaszcza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Treningi w czasie ciąży mają za zadanie uchronić Cię przed tymi dolegliwościami. Lepsze samopoczucie i szybszy powrót do stanu sprzed ciąży, to również zasługa odpowiednio dobranym ćwiczeniom w czasie ciąży. Mięśnie, które nie sflaczały lecz ich tonus mięśniowy podczas ciąży był odpowiednio zachowany, łatwiej odzyskują prawidłowe napięcie. Szybkie odzyskanie formy jest ważne nie tylko z punktu estetycznego, ale też masz teraz maluszka, który wymaga wiele opieki i uwagi. Dużo łatwiej będzie Ci się nim zajmować gdy będziesz czuła się dobrze i lekko.

Treningi w czasie ciąży mogą wykonywać kobiety z prawidłowo rozwijającą się ciążą. Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem czy nie widzi przeciwwskazań do ruchu. Lekarz ginekolog w 90% przypadków wyrazi zgodę na ćwiczenia.

Zobacz również: Jakie partie ciała wyrzeźbisz, ćwicząc na tych sprzętach?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

American swing na wzmocnienie mięśni i utratę zbędnych kilogramów Aplikacje fitness, które warto mieć na telefonie Sposoby na podniesienie efektywności treningu o 500% Najgorsze ćwiczenia na brzuch Obwisłe ramiona u kobiet. Jak temu zaradzić? 10-minutowy trening brzucha dla osób, które nienawidzą plank 15-minutowy trening całego ciała, który pozwala spalić 150 kalorii Ab crack - definicja, jak wyrzeźbić? Trening w 15 minut, który zrobisz wszędzie - zasady, ćwiczenia Ćwiczenia dla kobiet po 40. roku życia 7 ćwiczeń na piękne nogi i pośladki Cardio killer - trening, dzięki któremu osiągniesz sylwetkę marzeń Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie HIIT – trening dla profesjonalnych sportowców 3 ćwiczenia na brzuch, które dają szybkie rezultaty. Zastosuj ten plan w domu. Wystarczy 10-15 minut Ćwiczenia na poprawę kondycji fizycznej - burpees, przysiady Jak samodzielnie sprawdzić poziom tkanki tłuszczowej Najlepsze dyscypliny sportu dla każdego znaku zodiaku Sposoby regeneracji organizmu po treningu Najpopularniejsze treningi Mel B - trening brzucha, nóg, cool down Polki, których zdjęcia oglądają tysiące osób 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki Najlepsze ćwiczenia na każdą partię ciała Domowe sposoby na zakwasy - prysznic, dieta, masaż

Popularne w tym tygodniu:

Jak zmotywować się do ćwiczeń i odzyskać figurę po ciąży? Wywiad z Fit Matką Wariatką Co jeść po ćwiczeniach? 4 białkowe posiłki potreningowe Trening w 15 minut, który zrobisz wszędzie - zasady, ćwiczenia 7 ćwiczeń na piękne nogi i pośladki 5 sposobów na wzmocnienie motywacji do zmiany sylwetki Ab crack - definicja, jak wyrzeźbić? Najgorsze ćwiczenia na brzuch Cardio killer - trening, dzięki któremu osiągniesz sylwetkę marzeń Ćwiczenia dla kobiet po 40. roku życia 10-minutowy trening brzucha dla osób, które nienawidzą plank Bezpieczne ćwiczenia przy skróconej szyjce macicy Obwisłe ramiona u kobiet. Jak temu zaradzić?