Po co ćwiczyć w ciąży?

Aktywność fizyczna wydaje się nieodłącznym elementem naszego życia. Wiele kobiet jednak rezygnuje z niej w trakcie ciąży bez wyraźnego powodu. Czy ruch w ciąży jest niebezpieczny? Co tak właściwie nam daję i jakie powinien przynosić efekty? Tym się dziś zajmiemy.

Treningi podczas ciąży nie tylko mogą być bezpieczne, ale są potrzebne. Jednak nie każdy rodzaj ruchu jest wskazany. Aktywność fizyczną w tym szczególnym okresie powinnaś dostosować do swoich możliwości oraz potrzeb. Wykonując ćwiczenie powinnaś czuć się pewnie i bezpiecznie. Jeśli jakiś ruch wzbudza Twoje wątpliwości zapytaj trenera/instruktora czy powinnaś go robić, a jeśli tak to dlaczego i co sprawia Ci problem.

Trener powinien rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości. Kładź duży nacisk na technikę. W ciąży nie liczy się ciężar, maksymalna liczba powtórzeń ani rekordowy czas w jakim zrobisz ćwiczenie. W ciąży skup się na perfekcji ruchu. Nawet jeśli ruch wykonasz perfekcyjnie tylko osiem razy.

Ćwiczenia dla mam

Cel ćwiczeń w ciąży jest inny niż do tej pory mógł być. Większość „normalnych” treningów ma na celu zbudować/wyrzeźbić sylwetkę, spalić tkankę tłuszczową lub po prostu wpływać korzystnie na nasze zdrowie. Oczywiście, ruch pomaga nam w kontrolowaniu wagi, ale w czasie ciąży nie o to chodzi. W czasie gdy Twój stan jest odmienny trening, jak i jego cele również są odmienne.

Możemy w dużym skrócie wyróżnić 3 podstawowe:

  1. Przygotowanie ciała do zmiany środka ciężkości i wagi - To ile przytyjesz jest bardzo indywidualne i zależne od wielu czynników (głównie diety). Niezmiennym faktem jest jednak to, że twój środek ciężkości przesuwa się do przodu wraz z rosnącym brzuchem. Konsekwencją tego jest zmiana napięcia mięśniowego w pewnych strefach Twojego ciała (głównie tyczy się to mięśni grzbietu) By zapobiec lub złagodzić ewentualne dolegliwości bólowe należy odpowiednio je wzmacniać ćwiczeniami ale i rozciągać zwłaszcza w końcowym etapie ciąży. Oczywiście zachowując ciało cały czas w ruchu jest nam łatwiej się poruszać w życiu codziennym zwłaszcza gdy brzuszek jest dość spory. Czy chodząc na spacery, czy wchodząc po schodach, czy to podczas obowiązków domowych. Ćwicząc w odpowiedni sposób łatwiej będzie Ci na co dzień.
  2. Przygotować Cię do porodu – Jeśli będziesz rodziła fizjologicznie lepiej się do tego przygotować. Poród jest porównywalny z wysiłkiem jakim jest przebiegnięcie maratonu. Nikt nie biegnie maratonu bez wcześniejszego przygotowania. Jeśli natomiast taki nieprzygotowany maratończyk nie ma wyboru i biegnie bez przygotowania, prędzej czy później i tak dobiegnie. Jednak zajmie mu to więcej czasu i będzie bardziej wycieńczony. Podobnie jest z porodem. Bardzo rzadko kobieta, która „przeleżała” dziewięć miesięcy rodzi szybko. Zwykle poród takiej Pani trwa dłużej co dodatkowo wymęcza kobietę. Co w przypadku gdy poród odbył się przez cięcie cesarskie? W takiej sytuacji też lepiej wypadają Panie które były aktywne podczas ciąży i to z kilku powodów. Przyszła mama, która się ruszała ma mniej tkanki tłuszczowej i lepszy tonus mięśniowy. Te dwa pozornie niewinne czynniki wpływają istotnie na szybkość gojenia się rany po cięciu cesarskim. To z kolei przekłada się na samopoczucie i zdolność do normalnego funkcjonowania świeżo upieczonej mamy.
  3. Przygotowanie do etapu poporodowego – Ponownie lecz tym razem dzieje się to nagle, zmienia się Twój środek ciężkości. Towarzyszyć temu może rozchwianie, chwilowa utrata równowagi oraz bóle kręgosłupa zwłaszcza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Treningi w czasie ciąży mają za zadanie uchronić Cię przed tymi dolegliwościami. Lepsze samopoczucie i szybszy powrót do stanu sprzed ciąży, to również zasługa odpowiednio dobranym ćwiczeniom w czasie ciąży. Mięśnie, które nie sflaczały lecz ich tonus mięśniowy podczas ciąży był odpowiednio zachowany, łatwiej odzyskują prawidłowe napięcie. Szybkie odzyskanie formy jest ważne nie tylko z punktu estetycznego, ale też masz teraz maluszka, który wymaga wiele opieki i uwagi. Dużo łatwiej będzie Ci się nim zajmować gdy będziesz czuła się dobrze i lekko.

Treningi w czasie ciąży mogą wykonywać kobiety z prawidłowo rozwijającą się ciążą. Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem czy nie widzi przeciwwskazań do ruchu. Lekarz ginekolog w 90% przypadków wyrazi zgodę na ćwiczenia.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

5 powodów, dlaczego crossfit jest lepszy od tradycyjnych ćwiczeń na siłowni Trening fitness Izabel Goulart – najbardziej wysportowanej modelki świata Najlepsza godzina na trening? Kiedy trenować? Massy Arias: fitness receptą na depresję Sekrety skutecznego treningu według trenerów gwiazd Nie możesz nabrać masy mięśniowej? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów Ten trening na pewno cię zmęczy! I spali mnóstwo kalorii Ćwiczenia dla kobiet po 40. roku życia Aerobiczna szóstka Weidera Najdziwniejsze siłownie świata - Limelight, Gidropark, Pink Iron 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu 3 ćwiczenia na brzuch, które dają szybkie rezultaty. Zastosuj ten plan w domu. Wystarczy 10-15 minut Przysiady – prawidłowe wykonanie 4 najlepsze sporty dla kobiet Tabata dla początkujących NIE ISTNIEJE Najgorsze ćwiczenia na brzuch Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Ewa Chodakowska – trenerka wszystkich Polek Najlepsze dyscypliny sportu dla każdego znaku zodiaku Co to jest burpees? Magnez a mięśnie Jak prawidłowo zrobić plank? Ćwiczenia na zgrabne pośladki

Popularne w tym tygodniu:

Trening, który pozwoli spalać kalorie przez 24 godziny Jak pozbyć się oponki z brzucha? Trening Ewy Chodakowskiej Ćwiczysz na trampolinie? To może się dla ciebie źle skończyć Od zwykłej nastolatki do miss bikini. W czym tkwi sekret Małgosi Mączyńskiej? Skuteczny trening, czyli co powinieneś wiedzieć o ekscentryce Chcesz mieć zgrabną pupę? Podejmij nasze wyzwanie! To ćwiczenie powinna codziennie wykonać każda kobieta. Wysmukli talię i poprawi życie seksualne Grube uda - jak się pozbyć z nich tkanki tłuszczowej, zasady żywienia Tych napojów nie pij po treningu Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud Znasz Shauna T, autora "Insanity"? Teraz pokazuje ćwiczenie, które powinieneś wykonywać, gdy nie masz czasu na cały trening Trening na redukcję – zasady, plan treningowy