Zapotrzebowanie kaloryczne przyszłej mamy i produkty w jej diecie
ANGELIKA PIÓRO • dawno temuCoraz częściej panuje przekonanie, że „w ciąży należy jeść dla dwojga a nie za dwojga”. Jest to jak najbardziej prawidłowe stwierdzenie. Kobiety są coraz bardziej świadome faktu, iż to co zjedzą przekłada się na rozwój ich potomka. Jak zatem zmienia się nasze zapotrzebowanie kaloryczne w czasie trwania ciąży?
Otóż nie są to wielkie zmiany jeśli chodzi o ilość kalorii. W pierwszym trymestrze nasze zapotrzebowanie kaloryczne nie zmienia się wcale. W drugim trymestrze zwiększa się o ok 360kcal. Natomiast w ostatnim trzecim trymestrze zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta o ok 475kcal. Pamiętać też trzeba, że w miarę zmniejszania się intensywności aktywności fizycznej zapotrzebowanie „podstawowe” zmniejsza się.
W czasach dostatku o kaloryczność nie musimy się aż tak martwić. Ich niedobór raczej nam nie grozi. Często dosłownie jednym produktem możemy nadrobić zaległości. Ważniejszą sprawą jest wartościowość naszego pożywienia. Ponownie sugerując się cytowanym na początku artykułu stwierdzeniem, liczy się nie ilość a jakość spożywanych produktów.
W czasie trwania ciąży powinnyśmy zwrócić uwagę na to, by jedzenie było jak najmniej przetworzone, by każdy posiłek wnosił coś więcej do naszego organizmu niż tylko kalorie. Ta sprawa jest już w naszej rozwiniętej cywilizacji bardziej problematyczna. Nie wynika to z braku dostępu do tego typu produktów, ale z naszej wygody. Chętniej sięgamy po półprodukty lub gotowe mieszanki mające na celu wzbogacić smak dania.
Przyszła mama powinna próbować wyeliminować ze swojej diety jak najwięcej produktów przetworzonych, nawet częściowo. Czy oznacza to, że jeśli najdzie ją ochota na ciasto czekoladowe ma go nie jeść? Nie. Wręcz odwrotnie. Powinna upiec sama ciasto z dodatkiem kakao lub dobrej jakości gorzką czekoladą.
Najlepiej brownie. Można je porcjować i zamrozić, bo przecież nie trzeba zjadać od razu całej blachy ;) Dla bardziej niecierpliwych lub zabieganych przyszłych mam rozwiązaniem z przykładowej sytuacji jest zjedzenie 2 kostek gorzkiej dobrej jakości czekolady.
Zadbanie o jakość posiłków nie musi być aż tak trudne.
Podsumowując, jadłospis kobiety w ciąży powinien zawierać:
- chude mięsa np. kurczak, indyk, wołowina, królik.
- zdrowe tłuszcze pochodzące najlepiej z roślin lub ryb.
- warzywa i owoce (II trymestr około 300 g warzyw i 300 g owoców natomiast III trymestr o 100 g więcej czyli po 400 g),
- płyny, powinny one stanowić ok 2,3l (większość tego zapotrzebowania najlepiej pokryć wodą, ale dobrze będzie też wspomagać się lekkimi herbatkami owocowymi i dla kobiet w ciąży),
- witaminy i minerały – zwróć uwagę na produkty bogate w witaminy A, D, K, C i z grupy B, ważny dla prawidłowego rozwoju jest również kwas foliowy, wapń, fosfor, jod oraz żelazo.
Będąc w ciąży unikaj:
- przetworzonej żywności i produktów mających na celu wzmocnić smak potraw,
- surowych jaj oraz surowego mięsa,
- serów pleśniowych np. camembert, feta – jest ryzyko infekcji listeriozą.
- napojów gazowanych,
- sztucznych słodzików.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze